Bio

Maciej Januszewski

ur. 4 lutego 1991 roku w Warszawie

Od dziecka osadzony w świecie sztuki, od małego rysował, rzeźbił i łączył ze sobą rzeczy pozornie do siebie niepasujące, poszukując nowych form.
W 2009 r. ukończył I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, tego samego roku zdał na Wydział Grafiki
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem za trzyczęściowy projekt malarski (Śmierć i Życie), graficzny (Formy) oraz projekt książki autorskiej z własnym tekstem (Książka lepiej żeby tytułu nie miała), zaprezentowany na wystawie „Coming Out najlepsze dyplomy warszawskiej ASP” i na wystawie finalistów Artystycznej Nagrody Siemensa.

W 2014 roku zdał na studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii
Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończył w 2018 r., otwierając przewód doktorski pt. Człowiek o bardzo czułych kolcach.

Rysuje, maluje, rzeźbi, tworzy grafiki, projektuje, fotografuje, a także pisze. Poszukuje nowych rozwiązań formalnych, stosując połączenia między klasycznymi dziedzinami. Poszukiwacz nowych słów, języka przyszłości.

Pokazywał prace na wystawach indywidualnych w Monachium, Warszawie i Krakowie oraz grupowych w Hilden, Benediktbeuern, Pradze czeskiej, Berlinie, Lubljanie, Paryżu, Warszawie, Katowicach, Zakopanem, Bydgoszczy, Szczecinie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Kielcach i Górkach Wielkich. Brał udział w warsztatach rysunkowych i malarskich. Jest czynnym uczestnikiem i współorganizatorem Eksperymentalnego Laboratorium Naukowo-Badawczego oraz członkiem projektu badawczego „Tratwa Meduzy”. Publikował swoje prace w gazetach: „Die Presse”, „Suddeutche Zeitung”,
„Warsawholic”, „magazyn Kontakt”, „Vice i-D magazine”, „Celebrating Print”. Jest autorem nagradzanych projektów książek i plakatów, m.in. dla
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Waldemar Andzelm Gallery, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydawnictwa Arkady. W 2011 roku prowadził studencką galerię Turbo. Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego.

Jego prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne i fotograficzne znajdują się
w kolekcjach prywatnych.­­­­